Świat nie chce krwi #mensTRUEacja

Czas czytania: 3 min

2015 rok. Kiran Gandhi dociera do mety 26-milowego maratonu w Londynie. Między nogami ma dobrze widoczną, zamierzoną plamę krwi, która będzie skrzętnie zamazywana przez część brytyjskich czasopism. W tym samym roku Rupi Kaur wrzuca na Instagrama zdjęcie – na jej dresie i prześcieradle widać odrobinę krwi. Zanim w internecie pojawią się masowe głosy oburzenia, portal dwukrotnie usuwa fotografię. W 2016 podobny los spotyka zdjęcie Harley Weir, na którym znajduje się modelka z menstruacyjną krwią na udach. Kiedy ktoś mówi nam, że były to niepotrzebne, kontrowersyjne performensy nawiedzonych artystek szukających rozgłosu, nie jesteśmy przekonani. Między innymi dlatego, że w tych samych latach (a nawet w styczniu bieżącego roku!) młode Nepalki umierały, ponieważ zgodnie z tradycją chhaupadi w trakcie miesiączki musiały spać w wyziębionych szopach, wystawione na liczne niebezpieczeństwa. Między innymi.

W związku ze wspomnianą tradycją, mimo że zabronioną przez rząd, zginęło w ostatnich latach kilkadziesiąt kobiet i dziewcząt. A to przecież nie jedyny problem tego typu. W tej chwili miliony kobiet cierpią z powodu okresu i, tym razem, nie mamy na myśli bólów menstruacyjnych. Oto kilka ważnych informacji na temat przykrości i niebezpieczeństw pojawiających się wraz z miesiączką w różnych częściach świata. Bo należy o tym wiedzieć i mówić!

Zgodnie z obliczeniami UNICEF-u i WHO 500 milionów kobiet ma utrudniony bądź uniemożliwiony dostęp do środków sanitarnych. Środki te są dodatkowo wysoce opodatkowane, nawet w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych.

Największe religie świata, a przede wszystkim ich ortodoksyjne odłamy, zabraniają obcowania z miesiączkującymi kobietami, uważanymi w tym czasie za nieczyste. Nie wolno im między innymi dotykać świętych ksiąg, brać udziału w nabożeństwach, sypiać z własnymi mężami ani jeść tego, co jedzą pozostali członkowie wspólnoty.

W Indiach jest 355 milionów miesiączkujących kobiet, ale tylko 12% z nich korzysta ze środków higieny kobiecej. Pozostałe przygotowują wkładki ze starych ubrań. Z badania UNICEF-u wynika, że 1 na 3 dziewczynki w Azji Południowej nie ma żadnej wiedzy na temat menstruacji, zanim się ona nie pojawi. 10% tych dziewczynek uważa ponadto, że miesiączka jest chorobą.

UNICEF szacuje w swoim raporcie, że 1 na 10 dziewcząt z Afryki Subsaharyjskiej nie chodzi do szkoły podczas miesiączki, spędzając tym samym nawet 20% roku szkolnego bez dostępu do edukacji. Brakuje prywatnych toalet, o czystej wodzie i mydle nie wspominając. Co gorsza, kobiety hamują krwawienie w prowizoryczny, niehigieniczny sposób – za pomocą błota, liści lub skór zwierząt. 

Przykład innego kalibru. Wydaje Ci się, że Japończycy to kulturalny, wysoce cywilizowany naród? Nie pod każdym względem. Kobiety nie mogą być tam szefami kuchni specjalizującymi się w przygotowywaniu sushi, ponieważ w czasie okresu rzekomo zawodzi je zmysł smaku.

Z jeszcze innymi problemami borykają się kobiety Zachodu, zawstydzane, nie zawsze świadome własnych ciał, bojące się mówić o reakcjach swoich organizmów. A jednak zdające sobie sprawę z tego, że dla dziewczyn z drugiego końca globu okres to bez cienia przesady tragedia. Właśnie dlatego powstają inicjatywy wspierające mieszkanki krajów Trzeciego Świata, do których wysyła się podpaski i majtki wielokrotnego użytku. Ale oprócz nieodzownej pomocy materialnej liczy się coś jeszcze. Internetowe akcje oparte na nośnych hashtagach, zaangażowanie i publiczne wystąpienia znanych kobiet, działalność artystek-feministek – to wszystko jest potrzebne, aby w kwestii postrzegania menstruacji cokolwiek zmieniło się na lepsze.

Higiena intymna dla świadomych kobiet