Your KAYA - Higiena intymna dla świadomych kobiet

Czas czytania: 4 min

Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD) - czym są i jak sobie z nimi radzić?

Czy znacie PMDD? Jedni mówią, że to czarna owca w rodzinie menstruacyjnej. Zła siostra PMS. Wiadomo o niej niewiele, ale ci, którzy mają z nią do czynienia, wiedzą, jak wygląda piekło. Inni z kolei starają się nie demonizować PMDD, akceptując jego obecność jako część siebie. Część, która wyjątkowo mocno domaga się uwagi i troski na wielu płaszczyznach.

Czas czytania: 4 min

Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, PMDD (od ang. premenstrual dysphoric disorder) to postać dobrze znanego wszystkim PMSu. Tyle że objawy w przypadku PMDD są dużo silniejsze i bardziej uporczywe. Porównywany często do depresji sprawia, że normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe.

Jeszcze PMS czy już PMDD?

Osoby, które zmagają się z PMDD, często mylą go z PMS. Uznają go za normę, a ostatecznie dają sobie wmówić, że "taka uroda" lub że są po prostu przemęczone. Nic bardziej mylnego!

Szacuje się, że PMDD występuje zdecydowanie rzadziej (bo u 3-5% kobiet) niż PMS (50-70% kobiet). PMDD diagnozuje się, jeśli trudności występowały w większości cykli menstruacyjnych w ciągu ostatniego roku przy wykluczeniu innych zaburzeń psychicznych i somatycznych, które mogą się nasilać w fazie lutealnej cyklu. Należy rozpoznać co najmniej pięć z wymienionych objawów: wahania nastroju, wrażliwość na odrzucenie, napady paniki, drażliwość lub gniew, konflikty interpersonalne, przygnębienie, nastrój depresyjny, poczucie napięcia i niepokoju, zmniejszone zainteresowanie zwykłymi czynnościami, subiektywne trudności z koncentracją uwagi, zmęczenie, poczucie braku energii, objadanie się, zaburzenia snu, poczucie przytłoczenia lub braku kontroli. Do objawów fizycznych należą m.in. tkliwość lub obrzęk piersi, ból stawów lub mięśni, uczucie wzdęcia i przyrost masy ciała.

Z czego wynika PMDD?

Magazyn Molecular Psychiatry donosi o najnowszym odkryciu lekarzy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia. Według nich u osób z PMDD występują pewne genetyczne predyspozycje, które determinują ich reakcje na stres. Co ciekawe, bardzo często osoby, które mają PMDD, mają poziom hormonów w normie. Problem tkwi w reakcji organizmu na próbę ich metabolizowania. Wyniki badań nie oferują co prawda rozwiązania problemu, ale być może z czasem pomogą do niego doprowadzić.

Nie mylić z depresją!

PMDD to nie depresja. Objawy są podobne, ale PMDD kończy się wraz z pojawieniem się krwawienia, najpóźniej w 2-3 dniu miesiączki (jest to jednak kwestia mocno indywidualna). W leczeniu PMDD można stosować - podobnie jak w przypadku depresji - selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i dopaminy, czyli leki, dzięki którym te dwa neuroprzekaźniki mają szansę dłużej utrzymać się w naszym organizmie. Inna metodą farmakologiczną stosowaną w przypadku zespołu zaburzeń dysforycznych jest antykoncepcja hormonalna.

Podejście holistyczne

Oczywiście najrozsądniej byłoby wspierać leczenie farmakologiczne psychoterapią, formą pomocy dobraną indywidualnie do każdej osoby. W ten sposób, przy współpracy kilku specjalistów, mielibyśmy pewność, że każda osoba cierpiąca na PMDD jest dobrze zaopiekowana. I - co najważniejsze - że nie jest sama.

Pomimo wciąż niewystarczającej liczby badań dotyczących PMDD lekarze są coraz bardziej świadomi problemu. To ważny argument przemawiający za zgłaszaniem swojemu lekarzowi omówionych tu objawów. Nie chodzi o "ojojanie" uciążliwego PMSu, a o ujawnianie powszechności występowania PMDD. Bez diagnozy nie będzie możliwe efektywne leczenie objawów. A nie lecząc objawów, godzimy się na życie pełne bólu i dyskomfortu z nastrojem, który regularnie i bez żadnej kontroli leci na łeb, na szyję.

Tekst: Paulina Pomaska, Ilustracja: Jarek Danilenko

Gdyby coś, to wiesz

Wchodź bez pukania, ściągaj buty i zakładaj ulubione kapcie. Jeśli myślisz, że w temacie miesiączki nic już nie jest w stanie cię zaskoczyć, zdziwisz się!

footerLogoDesktopfooterDesktopFullLogo
footerInstagramIcon2xfooterFacebookIcon2x

Napisz do nas [email protected]

Metody płatności

Obsługujemy wszystkie popularne metody płatności, wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej!

payuLogoDesktop
visaLogoDesktop

Daj do siebie napisać, będzie nam miło!