Pierwsza, nie ostatnia #mensTRUEacja

Czas czytania: 2 min

W niektórych kulturach jest oznaką gotowości do zamążpójścia oraz powodem, dla którego rodzice uderzają swoją córkę w twarz, chcąc odpędzić złe moce i zapewnić jej szczęśliwą przyszłość. W innych – okazją do wyprawienia hucznego przyjęcia, na którym traktuje się dziewczynkę jak królewnę. Pierwsza miesiączka. Wyczekiwana albo niespodziewana, może być równie dobrze doniosłą zmianą i powodem do radości, co trudnym przeżyciem. Jedno jest pewne – zawsze wiąże się ona z silnymi emocjami. Jak się okazuje, na tyle silnymi, by po latach wspominać ten szczególny dzień. Oby ze śmiechem!

 

W ostatnim czasie zapytaliśmy kilka znajomych kobiet w różnym wieku, czy pamiętają swoją pierwszą miesiączkę i to, jakie wywarła na nich wrażenie. Zdziwiliśmy się, jak wiele z nich, nawet tych najmłodszych, nie było odpowiednio przygotowanych na ten moment.

 

Paula, 25 lat

"Bardzo czekałam na swój pierwszy okres – wiele koleżanek w klasie już go miało i ja też chciałam należeć do tej grupy dziewczyn 2.0. Czytałam o nim wszystko, co się dało: artykuły, ulotki od pielęgniarki szkolnej, podręcznik do przyrody. Chciałam być dobrze przygotowana. Jednak gdy w końcu dostałam premierowej miesiączki, tak spanikowałam, że rozpłakałam się i zawodzącym głosem zawołałam mamę do łazienki. Następnego dnia uparłam się założyć do szkoły czarne długie dżinsy, chociaż był czerwcowy upał, żeby tylko nic – w moim mniemaniu – nie przeciekło. Chodziłam tak sztywno i ostrożnie, że koleżanka z ławki zapytała, czy wszystko ze mną w porządku.”

 

Marta, 23 lata

„Moi rodzice byli na wakacjach i tego dnia, wieczorem, mieli wrócić. Ja grałam sobie w Heroes III i właśnie pokonałam jakiegoś bardzo trudnego przeciwnika. Girl power! Ucieszyłam się ze zwycięstwa, poszłam do łazienki i… zobaczyłam prawdziwą krew. Byłam w szoku i nie bardzo rozumiałam, co tak naprawdę się dzieje. Mamy nie było, a ja nie wiedziałam, gdzie trzyma podpaski, więc owinęłam majtki papierem toaletowym i siedziałam w jednym miejscu zestresowana, aż do jej powrotu.”

 

Tośka, 20 lat

„W sumie nie dziwię się, że mama wcześniej ze mną nie pogadała, bo przecież nie mogła się domyślić, że dostanę miesiączki w tak młodym wieku. Wzięłam tę wielką podpaskę i próbowałam ją przykleić – klejem do góry!”

 

Ula, 63 lata

„Dla mnie to było trudne przeżycie. Nie do końca wiedziałam, czym jest miesiączka. To były inne czasy, nie rozmawiało się o kobiecych sprawach tyle, co dzisiaj. Pamiętam, że wracałam pieszo ze szkoły. Było upalne lato. Gdy zaczął boleć mnie brzuch, a potem zauważyłam, że po nodze ścieka mi strużka krwi, byłam przekonana, że jestem śmiertelnie chora. Myślałam: nie dotrę do domu, tylko wykrwawię się tutaj, na tej polnej drodze.”

 

Aga, 33 lata

„W domu nikt nie poruszał tego tematu, ale zanim zaczęłam miesiączkować, co nieco o okresie przeczytałam. W teorii byłam więc przygotowana na ten dzień. Ale kiedy pojawiło się pierwsze krwawienie, nie mieściło mi się w głowie, że coś takiego dzieje się z moim ciałem. Starałam się to ukryć przed wszystkimi dookoła, nawet przed mamą. Nie wiem dlaczego. To był irracjonalny lęk, a raczej wstyd. Ale zawstydziłam się jeszcze bardziej kilka dni później, kiedy mama zauważyła, że mam okres. Zapytała mnie z wyrzutem, dlaczego jej o tym nie powiedziałam.”

 

Julka, 25 lat

„Ja wspominam ten dzień z uśmiechem na ustach, chociaż wtedy nie do końca było mi do śmiechu. Kiedy zauważyłam krew, wiedziałam, co się święci. Od razu zawołałam mamę, a ta wręczyła mi opakowanie podpasek i z dumą powiedziała: no, to od dzisiaj nie jesteś już dziewczynką – jesteś kobietą! I nagle ja też zaczęłam być dumna. Przez chwilę. Bo później mama wybiegła z łazienki, głosząc wszystkim domownikom wesołą nowinę (w tym ciotecznym braciom), a ja, jak łatwo się domyślić, ze wstydu chciałam zostać w tej łazience na zawsze.” 

 

Szok, panika, duma, a nawet strach przed wykrwawieniem - jak widać w każdym przypadku emocje towarzyszące pierwszej miesiączce były inne. A czy Wy zapamiętałyście, jak to było i jak się wtedy czułyście? Chętnie poznamy Wasze historie!

Higiena intymna dla świadomych kobiet