Dlaczego bawełna organiczna jest po prostu lepsza?

Czas czytania: 3 min

Z roku na rok my, jako społeczeństwo, jesteśmy coraz bardziej świadomi. Chętniej sięgamy po ekologiczną żywność, jesteśmy wrażliwi na losy zwierząt, wybieramy odzież z naturalnych włókien - staramy się być lepszymi mieszkańcami naszej planety i nie przysparzać naturze kolejnych zmartwień. Przede wszystkim dlatego, że pragniemy żyć zdrowiej i jak najdłużej cieszyć się pięknem tego, co nas otacza. Jednak nie jest to tak proste, jakby się mogło wydawać i aby to osiągnąć, należy zagłębić się w szczegóły. Może się wówczas okazać, że nawet jeśli od lat kupujemy ubrania z bawełny, wcale nie przysługujemy się tym środowisku. Bawełna konwencjonalna ma 50% udziału w przemyśle włókienniczym, ale uprawa większości z tych zasobów wiąże się z wykorzystywaniem toksycznych chemikaliów. Za przyjazną środowisku można uznać dopiero bawełnę organiczną - to właśnie z niej wykonywane są nasze produkty.  

Czym jest bawełna organiczna?

Bawełna organiczna nie zawiera pestycydów i innych szkodliwych substancji (Organic Trade Association). Powstaje w małych, lokalnych gospodarstwach, które uzupełniają i podtrzymują żyzność gleby oraz budują biologicznie zróżnicowane rolnictwo, nawożąc swoje ziemie wyłącznie naturalnymi składnikami, takimi jak ocet, czosnek czy nadtlenek wodoru. Co więcej, produkcja bawełny organicznej nie wymaga dużych ilości wody pitnej. 

Jaki ma to wpływ na Twoje zdrowie? 

Bawełna konwencjonalna i inne tkaniny nieorganiczne mogą wywoływać niepożądane reakcje Twojego organizmu. Zdarza się, że podrażniona, zaczerwieniona skóra, swędzące wysypki, bóle i zawroty głowy są powodowane przez pozostałości chemikaliów zawartych we włóknach. Bawełna organiczna jest w pełni bezpiecznym materiałem (nawet gdy nosisz ją tak blisko ciała), dzięki czemu świetnie nadaje się nawet dla alergików. W dodatku jest wyjątkowo miękka i przyjemna w dotyku.

W jaki sposób zyskują na niej inni?

Farmerzy i pracownicy fabryk zajmujących się produkcją bawełny organicznej nie muszą wdychać szkodliwych oparów i narażać swojego zdrowia, nie wspominając o tych, którzy własnoręcznie ją zbierają. Statystyki są przerażające: zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia nawet 20 000 zgonów rocznie jest związanych z zatruciem pestycydami, a w USA ponad 10 000 rolników umiera co roku na raka powodowanego przez substancje chemiczne wykorzystywane przy uprawie bawełny konwencjonalnej. A to tylko niektóre z licznych zagrożeń. Bawełna organiczna nie tylko je eliminuje, ale też pozytywnie wpływa na handel, który staje się bardziej sprawiedliwy dzięki działalności mniejszych gospodarstw będących miejscem pracy lokalnych społeczności.

Dlaczego jest przyjazna dla środowiska?

* Bawełna organiczna wyklucza stosowanie toksycznych substancji chemicznych. Dla porównania: szacuje się, że każdego roku producenci bawełny nieorganicznej eksploatują aż 25 procent światowych środków owadobójczych i ponad 10 procent światowych pestycydów.

* Przyczynia się do redukcji zużycia wody pitnej. Dzięki niej w latach 2013-2014 udało się zaoszczędzić równowartość blisko 95 000 basenów olimpijskich słodkiej wody (w porównaniu do produkcji nieorganicznej).

* Nie zanieczyszcza wody. W przeciwieństwie do bawełny konwencjonalnej metody jej produkcji nie sprawiają, że silne deszcze mogą przenosić toksyny z pól do pobliskich jezior i rzek, a następnie między innymi do naszej żywności.

* Zapewnia różnorodność genetyczną. Używanie wielu rodzajów materiałów siewnych sprawia, że nasiona samodzielnie rozwijają się w różnych rejonach i warunkach, czego nie może zagwarantować GMO.

Obecnie mniej niż jeden procent bawełny, która trafia w nasze ręce, to bawełna organiczna. To wciąż zdecydowanie za mało, by w najbliższym czasie mogły mieć miejsce wielkie zmiany na lepsze. Wystarczy jednak, że każda z nas zacznie chociaż od kilku podstawowych rzeczy.

Higiena intymna dla świadomych kobiet