Your KAYA - Higiena intymna dla świadomych kobiet

Czas czytania: 3 min

Kobiety, które zmieniły świat - Rita Levi-Montalcini

Najwięcej mówi o niej fakt, że gdy sytuacja polityczna zmusiła ją do przeprowadzki na wieś, założyła tajne laboratorium we własnej sypialni, a z jajek zdobywanych od sąsiada preparowała zarodki, by prowadzić na nich badania naukowe. Resztę zaś zużywała w kuchni. Kobieta praktyczna oraz szalona naukowczyni!

Czas czytania: 3 min

Urodzona 22 kwietnia 1909 włoska specjalistka od neurobiologii. Choć specjalistka to "zbyt małe" słowo, skoro mowa o kobiecie, która w wieku 77 lat otrzymała Nagrodę Nobla za odkrycie będące kamieniem milowym na drodze rozwoju współczesnej neurobiologii. Przez żydowskie pochodzenie, jej życie było wieczną migracją, szukaniem bezpiecznego schronienia, w którym mogłaby w pełni oddać się własnej pasji - odkrywaniu neurobiologicznych mechanizmów.

Nauka ponad wszystko

Po raz pierwszy ustawy faszystowskie, a dokładnie dekret królewski z 15 listopada 1938 - (XVII roku kalendarza faszystowskiego) zmusił ją do ucieczki w czasie studiów medycznych na Uniwersytecie Turyńskim. Zgodnie ze wspomnianym dekretem, Żydom nie wolno było pracować i uczyć się na włoskich uniwersytetach, zatem zaradna już wtedy Rita przeprowadziła się na wieś. Tam, we własnej sypialni, stworzyła tajne laboratorium i rozpoczęła badania nad rozwojem zarodków kurzych. Owocem tej determinacji były publikacje z wnikliwą analizą wzrostu komórek nerwowych. Z oczywistych względów nie mogła publikować własnych artykułów we Włoszech, zatem wysyłała je do Szwajcarii i Belgii.

Czynnik wzrostu nerwu (NGF)

Jako profesor Washington University w Saint Louis, kierownik Instytutu Biologii Komórki Narodowej Rady Nauki w Rzymie oraz członkini Papieskiej Akademii Nauk, nadal prowadziła badania dotyczące wzrostu komórek nerwowych. Odkryła tzw. czynnik wzrostu nerwu (NGF). Miało to niebagatelny wpływ na zrozumienie mechanizmów regulujących wzrost komórek i narządów zarówno zwierząt, jak i ludzi. Za to odkrycie w roku 1986 otrzymała wspólnie ze Stanleyem Cohenem Nagrodę Nobla, co zapoczątkowało jeszcze bardziej pracowity okres w życiu Rity.

Proces odkrywania NGF okazał się twardym orzechem do zgryzienia i trwał aż 57 lat (licząc od początków badań na kurzych zarodkach do opisu budowy NGF izolowanego ze ślinianek myszy). Czynnik ten był tak skomplikowany i osobliwy, że kolejne 16 lat zajęło wyjaśnienie jego budowy przestrzennej (po otrzymaniu z postaci krystalicznej).

Pierwsza dama neurobiologii

Poza pracami badawczymi, jako senatorka (a została nią mając 92 lata!) aktywnie walczyła o fundusze i godne miejsce do badań naukowych. Marzyła, by pozostawić po sobie ogromny instytut naukowy na miarę naszych czasów. Zdaniem współpracowników Rity praca z nią nie należała do najlżejszych. Zacięcie do badań skutkowało nienormowanym czasem pracy - gdy ważyły się losy jakiegoś badania, konsultacje zaczynały się bladym świtem lub w okolicach północy. Wszystko wynagradzało jednak nastawienie neurobiolożki - energia i entuzjazm były zaraźliwe, a dyskusje inspirujące i nieocenione dla młodszych uczonych.

Skarb narodowy

Rita Levi-Montalcini ze swoim intelektem, osobowością oraz entuzjazmem była włoskim skarbem narodowym. Tamtejsze władze doceniały jej działalność oraz trud, jaki wkładała w podniesienie statusu nauki włoskiej. W 1987 została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 2008 otrzymała francuską Legię Honorową V klasy. W uznaniu zasług, została również w 2001 roku mianowana dożywotnią senatorką przez ówczesnego prezydenta, Carlo Azeglio Ciampi.

Dożyła 103 lat, do końca uczestnicząc w spotkaniach ze współpracownikami. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że odeszła szczęśliwa.

A życie prywatne? Badaczka nigdy nie założyła rodziny. Dożyła sędziwego wieku, mając u boku Paolę - siostrę bliźniaczkę. Miłością Rity była nauka i to jej pozostała wierna aż po grób.

Tekst: Paulina Pomaska, Ilustracja: Jarek Danilenko

Gdyby coś, to wiesz

Wchodź bez pukania, ściągaj buty i zakładaj ulubione kapcie. Jeśli myślisz, że w temacie miesiączki nic już nie jest w stanie cię zaskoczyć, zdziwisz się!

footerLogoDesktopfooterDesktopFullLogo
footerInstagramIcon2xfooterFacebookIcon2x

Napisz do nas [email protected]

Metody płatności

Obsługujemy wszystkie popularne metody płatności, wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej!

payuLogoDesktop
visaLogoDesktop

Daj do siebie napisać, będzie nam miło!