Kobiety, które zmieniły świat - Lilian Bland

Czas czytania: 2 min

Lilian Bland przyszła na świat w 1878 roku w angielsko-irlandzkiej, szlacheckiej rodzinie. Od samego początku odstawała zachowaniem od innych, dobrze urodzonych panien – nosiła spodnie, okrakiem jeździła konno, trenowała sztuki walki i interesowała się sportem. Sama zresztą świetnie radziła sobie w tradycyjnie męskich dyscyplinach, takich jak łowiectwo, strzelectwo i wędkarstwo. W późniejszych latach nie kryła się z paleniem papierosów i piciem alkoholu. W 1908 zaczęła pracować jako fotografka, a niedługo potem jako dziennikarka sportowa. Jej publikacje ukazywały się w wielu londyńskich gazetach. Można by powiedzieć – żyła jak mężczyzna. Mimo to, gdy wyraziła zainteresowanie wzięciem udziału w słynnym wyścigu konnym, Grand National, została odrzucona właśnie ze względu na płeć.

Ale nie dała za wygraną. Po prostu postanowiła spróbować swoich sił w innej, równie „męskiej” dziedzinie – lotnictwie. Już wcześniej była zafascynowana lataniem, ale dodatkowo zainspirował ją do tego wuj, który podarował jej pocztówkę z jednopłatowcem Blériot XI, wysłaną z Paryża. Od tego czasu uważnie śledziła poczynania Louisa Blériota, pierwszego człowieka, który latał między Europą kontynentalną a Wielką Brytanią. W 1909 wzięła również udział w pierwszym oficjalnym spotkaniu lotniczym, które miało miejsce w Blackpool. Korzystając z okazji, dokładnie przyjrzała się konstrukcjom samolotów, zaprezentowanych na tamtejszej wystawie, a także zachowaniu lotników. Pozostałe niezbędne informacje znalazła w dostępnych książkach i czasopismach, a następnie, w dobrze wyposażonym warsztacie swojego wuja, zabrała się do pracy.

W 1910 roku skupiła się na projektowaniu i budowaniu domowego, napędzanego silnikiem dwupłatowca, któremu nadała ironiczne imię Mayfly. Konstruowała go pieczołowicie, ale za pomocą narzędzi i materiałów, które mogą się dziś wydawać nieco niedorzeczne, m.in. z bambusa, świerku, wiązu i popiołu. Za ster posłużyła jej kierownica roweru. Jej ojciec, John Humphrey Bland, był tak przerażony podniebnymi eksperymentami córki, że obiecał jej kupno samochodu w zamian za zaprzestanie tego niebezpiecznego procederu. Cóż, nie dała się skusić. Jej pierwszy udany lot odbył się w Randalstown pod koniec sierpnia 1910 roku.

Życie prywatne Lilian nie było usłane różami. Wyszła za mąż za swego ciotecznego brata, Charlesa Loftusa Blanda, z którym wyemigrowała do Kanady. Mieli jedną córkę, która, niestety, zmarła na tężec, mając zaledwie 16 lat. Po tym tragicznym wydarzeniu małżeństwo Bland rozpadło się, a sama Lilian wróciła do Kornwalii, gdzie dożyła 92 lat. Pod koniec życia radość przynosił jej jedynie hazard.

Wielkie postaci nie zawsze spotykają się z wielkim uznaniem jeszcze za życia, dlatego warto wspominać ich dokonania jak najczęściej, choćby po latach. Pomimo tego, że kariera Lilian Bland jako lotniczki trwała bardzo krótko, wywarła ona duży wpływ na historię lotnictwa. Niepokorna pasjonatka nie tylko wzbiła się w powietrze pierwszym dwupłatowcem napędzanym silnikiem, ale była też pierwszą kobietą na świecie, której udało się samodzielnie zaprojektować i zbudować samolot. Otworzyła tym samym drogę dla innych konstruktorek i wynalazczyń.

Tekst: Klaudia Żark
Ilustracja: Jarek Danilenko

Higiena intymna dla świadomych kobiet