Kobiety, które zmieniły świat - Indra Devi

Czas czytania: 3 min

Czasem masz gorszy dzień. Czujesz się niewyraźnie, frustruje Cię praca, ludzie działają na nerwy, a i metka w spodniach jakaś taka niewygodna, ocierająca o lędźwie. Wracasz do domu w nadziei na odpoczynek i restart. Już w drodze do szafy ściągasz ubranie, nogawki jak zwykle blokują się na kostkach i ciągniesz je aż do łóżka. Kładziesz się, łapiesz za nogawki i nagle... odkrywasz, że jest Ci całkiem komfortowo. Jesteś w domu, złapałaś równowagę. Oddychasz spokojnie. Czy to już joga?

Na to pytanie mogłaby nam udzielić odpowiedzi Indra Devi, a ściślej mówiąc - Eugenia Peterson, zwana również Pierwszą Damą Jogi. Urodziła się w Rydze w Carskiej Rosji w maju 1899 roku. Od wczesnych lat jej serce bezwzględnie należało do Indii, ale dopiero jako
28-letnia, podróżująca z grupą teatralną kobieta, Indra zawojowała ów kraj, stając się gwiazdą hinduskiego kina.

Nie dla kobiet?

Przyjęcia, wyścigi konne, szybkie tempo życia, doprowadziły u niej do problemów z sercem. Nie mogąc znaleźć ulgi w medycynie konwencjonalnej, Indra wpadła na pomysł trenowania jogi. Poprosiła o pomoc Sri Krishnamacharyi - legendarnego guru. Nie miał on jednak ochoty przyjmować na nauki obcokrajowca i w dodatku kobiety! Ostatecznie uległ, co dało początek wielomiesięcznym, morderczym treningom i wyrzeczeniom Indry Devi. Jej zaangażowanie zostało docenione, guru zgodził się na treningi indywidualne. To właśnie za jego radą Indra wyjechała do Chin, stając się pierwszą w historii nieindyjską kobietą - nauczycielką jogi.

Dorobek

Przygoda z jogą zaowocowała otwarciem wielu szkół (w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Argentynie), ale także wydaniem mnóstwa książek (m.in. „Yoga, the Art of Reaching Health and Happiness”, „Forever Young, Forever Healthy”, „Renew Your Life by Practicing Yoga”, „Yoga – the Technique of Health and Happiness”). Gdy Indra dotarła do Hollywood, w popularyzację jogi zaangażowały się gwiazdy wielkiego formatu, takie jak Gloria Swanson, Greta Garbo czy Marylin Monroe.

Joga ponad religiami

Gdy inni widzieli w jodze egzotykę, Indra kierowała uwagę na aspekt wewnętrznej równowagi oraz uświadomienia sobie świata wewnętrznych procesów, przeżyć i doświadczeń. Zadaniem uczniów Indry było poznanie siebie samego, własnej natury. Nie miało to nic wspólnego z żadną z religii. Misję Indry kontynuuje obecnie Fundacja Indry Devi.

Kobiecość w jodze

Indra Devi była charyzmatyczną kobietą. Przyciągała do siebie ludzi, każdemu starała się pomóc w uporządkowaniu życia, wydobyciu oraz zaspokojeniu własnego potencjału. Działając z ludźmi indywidualnie, przeniosła duchowość Wschodu na cały świat, a co najważniejsze - otworzyła jogę na kobiecość, dotąd nieobecną w tej dziedzinie. To w niej upatrywała równowagi potrzebnej światu.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Indra Devi uczyła, jak pielęgnować samego siebie - jak zachować swoje wnętrze w zdrowiu i szczęściu, jak dbać o ciało aby jak najdłużej służyło w dobrej formie. Uważała, że joga jest jedyną słuszną drogą, wiodącą ku odkryciu ludzkiego potencjału oraz że cel ten nie może być osiągnięty bez przemiany osobowości. Miała dar zdobywania ludzkich serc. I, szczerze mówiąc, skradła również nasze.

Tekst: Paulina Pomaska
Ilustracja: Jarek Danilenko

Higiena intymna dla świadomych kobiet