Kobiety, które zmieniły świat - Hedy Lamarr

Czas czytania: 2 min

Hej, superkobieto! Już sam fakt czytania tego artykułu mówi coś o Tobie. Wchodzisz na bloga, bo jesteś ciekawa, żądna wiedzy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że inwestujesz w siebie. Dlatego to dobry moment, abyś poznała inną superkobietę.

Ach, ta Hedy!

Hedy Lamarr, a raczej Hedwig Eva Maria Kiesler była córką bogacza, gwiazdą kina o absolutnie nieprzeciętnej urodzie. Wiedziała jednak, że uroda nie zakłada egzystencjalnego nelsona na jej życie. Chciała czegoś więcej, wykorzystała potencjał. I oprócz tego, że zdobyła sławę jako aktorka, stała się wynalazczynią!

Odwaga i ciekawość - mieszanka...musująca?

Rok 1933 był bardzo owocny dla Hedy. Wtedy to ukazał się film czeskiego reżysera Gustava Machatego, Ekstaza, w którym nasza bohaterka pokazała się nago oraz, w jednej ze scen, odegrała orgazm (mimo że nie był to film pornograficzny), wywołując niemały skandal – zgorszyła tym papieża Piusa XI, Adolfa Hitlera oraz rząd amerykański. W tym samym roku wyszła za mąż za Fritza Mandla i choć małżeństwo trwało krótko, Hedy zdołała się dzięki niemu zapoznać z nowoczesną technologią (Fritz zajmował się bowiem produkcją uzbrojenia, a zwłaszcza systemami łączności radiowej).

Po rozwodzie Lamarr wynegocjowała dla siebie korzystny kontrakt z wytwórnią filmową Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), zaś hobbystycznie zajmowała się wynalazkami. Niestety większość z nich nie odniosła sukcesu, jak na przykład tabletka musująca, tworząca napój podobny do Coca-Coli. Zatem na tym etapie szala życia Lamarr przechyliła się bardziej na korzyść aktorstwa.

Jednak ciekawość oraz wiara we własny intelekt pchały Hedy do szukania głębiej. Dzięki swojemu wynalazkowi pragnęła mieć udział w toczącej się II Wojnie Światowej. Doszła do takiego wniosku po tym, jak niemiecka łódź podwodna storpedowała statek City of Benares, na pokładzie którego znajdowało się około 90 dzieci, a przeżyło zaledwie 13. Wraz ze swym ówczesnym partnerem, Georgem Antheilem, opracowali system naprowadzania pocisków za pomocą fal radiowych. Aby wróg nie mógł przejąć kontroli nad torpedą, sygnał sterujący należało wysłać metodą często zmieniających się częstotliwości. W ten sposób powstał system obecnie nazwany FHSS (ang. Frequency-hopping spread spectrum), czyli dosłownie skakanie sygnału po częstotliwościach w kolejnych odstępach czasu, w dostępnym paśmie. Opisana technologia do dziś jest wykorzystywana w telefonach komórkowych oraz Wi-Fi. W całej historii najbardziej zaskakujący jest fakt, że początkowo tego wynalazku nikt nie wziął na poważnie. Doceniono jedynie design! Dopiero w 1997 roku Lamarr otrzymała wraz z Antheilem nagrodę amerykańskich wynalazców za zasługi dla rozwoju elektroniki.

Nienasycona ambicja

Hedy Lamarr. Po wpisaniu w wyszukiwarkę, Internet wypluwa tysiące zdjęć, równie imponujących, co lista filmów, w których zagrała. U progu sławy została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą na świecie. NAJPIĘKNIEJSZĄ KOBIETĄ NA ŚWIECIE. Powiedzmy sobie szczerze – większość kobiet w tej sytuacji pławiłoby się w luksusach i upajało swym aksamitnym życiem. I chyba nie ma w tym nic złego. Jeśli los łaskawie Cię czymś obdarzy, dziękujesz i... „chwilo trwaj!”. Nie musisz przecież zmieniać świata. Ale jeśli możesz to… czemu nie? Są tacy, którzy prą do przodu. Zadają sobie pytania. Chcą więcej i więcej. Nie zrażają się niepowodzeniami czy brakiem entuzjazmu ze strony innych. Hedy wrodzoną śmiałość podzieliła pomiędzy dwa światy – świat aktorstwa i świat innowacji. W istocie wyprzedziła swoje czasy.

Dlatego dziś to właśnie jej nazwiskiem otwieramy cykl artykułów o superkobietach. Wkrótce kolejne nazwisko, kolejna ciekawa sylwetka. Nie możesz tego przegapić!

tekst napisała: Paulina

Higiena intymna dla świadomych kobiet