Your KAYA - Higiena intymna dla świadomych kobiet

Czas czytania: 3 min

Kobiety, które zmieniły świat - Cheng Yisao

Ching Shih, Zheng Shi, Zheng Yisao lub Cheng Yisao – pod takimi imionami występuje na kartach historii chińska prostytutka, która dzięki własnej zaradności została pirackim hersztem kierującym tysiącami statków. Jej życie przypominało film przygodowy z wieloma zwrotami akcji. Dziś prześledzimy, jak układały się jej losy.

Czas czytania: 3 min

Cheng Yisao wywodziła się z nizin społecznych — nie wiemy nic na temat jej dzieciństwa i wczesnej młodości. Pierwsze konkretne informacje pochodzą z roku 1801 — dwudziestosześcioletnia Ching Shih pracowała wówczas w domu publicznym w Kantonie. Stamtąd została porwana przez cieszącego się złą sławą pirata Chenga I, który w niedługim czasie został jej mężem. Według źródeł historycznych Cheng miał być zauroczony dziewczyną ze względu na jej spryt i przebiegłość, uznał więc, że nadaje się ona na członkinię jego załogi. Okoliczności zawarcia tego małżeństwa nie są dokładnie znane, z niektórych źródeł wynika jednak, że małżonkowie spisali umowę dotyczącą ich majątku — według niej Ching Shih przysługiwała połowa łupów w zamian za czynny udział w działaniach męża. Ich wspólne starania przyniosły oczekiwane skutki — małżeństwu udało się utworzyć sojusze z innymi lokalnymi piratami, z którymi dotąd rywalizowali. Skonsolidowana grupa sieje prawdziwy postrach i przechodzi do historii jako Flota Czerwonej Flagi, jedna z najbardziej potężnych flot pirackich wszech czasów.

W 1807 roku, po sześciu latach małżeństwa, Cheng I ginie w Wietnamie. Ching Shih natychmiast podejmuje działania, które mają na celu zapewnić jej pozycję jedynej przywódczyni grupy. Zanim rozgorzały jakiekolwiek konflikty, zadbała o wsparcie znaczących członków rodziny zmarłego męża. W celu utrzymania sojuszu nawiązała również romans z młodszym o osiem lat Cheung Po, którego kilka lat wcześniej adoptowała. Cheung Po znajdował się pod jej wielkim wpływem, stanowił jej „prawą rękę” i pozostał jej lojalny do końca życia.

Ching Shih, znana już raczej jako Cheng Yisao (dosł. wdowa po Chengu), przejmuje dowództwo nad flotą liczącą około 1500 okrętów, ma pod sobą niemal 60 000 piratów. W celu utrzymania porządku wraz z Cheung Po opracowuje swego rodzaju kodeks karny, któremu podlegali wszyscy członkowie Floty. Wprowadziła określony system podziału dóbr, ponadto zabroniła okradania funduszy publicznych oraz wieśniaków, którzy zaopatrywali statki. Sprzeciwianie się rozkazom karane było ścięciem głowy. Szczególnie interesujące miejsce w kodeksie zajmuje sprawa traktowania kobiet — standardowym postępowaniem miało być uwalnianie pojmanych płci żeńskiej. Jeśli któryś z członków załogi chciał wziąć taką kobietę za żonę, zobowiązany był do dochowywania jej całkowitej wierności. Gwałt bezwzlędnie karano śmiercią, ograniczenia miały dotyczyć także stosunków, na które obie strony wyraziły zgodę. Cheng Yisao nie miała także litości dla dezerterów — próbę ucieczki karano obcięciem uszu. Według wielu historyków prawa te były egzekwowane z pełną surowością.

Flota Czerwonej Flagi była niepokonana niemal przez dekadę, jednak czasy niepodzielnej władzy powoli dobiegały końca. Zaatakowana przez rządowe statki szybko przejęła nad nimi kontrolę, zbiegło się to jednak w czasie z kolejnym atakiem, tym razem ze strony innej floty pirackiej — lokalne sojusze zaczęły rosnąć w siłę i stanowiły coraz większe zagrożenie. W końcu, w 1810 roku, Flota poddaje się portugalskiej marynarce wojennej. Co ciekawe, chiński rząd oferuje amnestię — za zbrodnie ukaranych zostaje zaledwie 300 piratów z liczącej ponad 17 tysięcy osób floty. Cheng Yisao i Cheung Po formalizują swój związek (zanim zostaną małżeństwem muszą jeszcze unieważnić wcześniejszą adopcję) i zakładają dom gry (dzisiaj nazwalibyśmy takie miejsce kasynem). Po śmierci małżonka Cheng Yisao wraz z synami przeprowadza się w swoje rodzinne strony, gdzie dalej prowadzi dochodowe przedsięwzięcia – oprócz domu gry organizuje też lunapark. Mimo że nie uczestniczy aktywnie w bitwach, nadal jest respektowana – z jej doradztwa korzystali wodzowie podczas I wojny opiumowej. Cheng Yisao umiera w wieku 69 lat, otoczona rodziną, a co najważniejsze – jako wolna kobieta.

Niezwykła biografia Ching Shih do dnia dzisiejszego inspiruje twórców. Jorge Luis Borges poświęcił jej opowiadanie wchodzące w skład tomu „Powszechna historia nikczemności”. Inspirowane nią postacie pojawiają się m.in. w mandze „Sailor V” Naoko Takeuchi i w trzeciej części „Piratów z Karaibów”, ponadto ślady jej historii możemy wytropić wielu komiksach, filmach i serialach. Nic zresztą dziwnego – tak silnych i niebanalnych bohaterek wciąż jeszcze nie ma w tekstach kultury zbyt wielu.

Tekst: Ewa Stanicka, Ilustracja: Jarek Danilenko

Gdyby coś, to wiesz

Wchodź bez pukania, ściągaj buty i zakładaj ulubione kapcie. Jeśli myślisz, że w temacie miesiączki nic już nie jest w stanie cię zaskoczyć, zdziwisz się!

footerLogoDesktopfooterDesktopFullLogo
footerInstagramIcon2xfooterFacebookIcon2x

Napisz do nas [email protected]

Metody płatności

Obsługujemy wszystkie popularne metody płatności, wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej!

payuLogoDesktop
visaLogoDesktop

Daj do siebie napisać, będzie nam miło!