Feministyczne książki dla dzieci, które chętnie przeczytasz sama

Czas czytania: 4 min

„Dziewczyny mają moc”, Kate T. Parker

Pamiętasz, kiedy pierwszy raz usłyszałaś, że nie możesz grać dobrze w piłkę, bo jesteś dziewczynką? Albo, że Twoja koleżanka powinna siedzieć grzecznie i cicho, zamiast tak dużo mówić? „Dziewczyny mają moc” jest zbiorem historii o dzielnych młodych dziewczynach, które nie znają granic i szufladkowania ze względu na płeć. Robią to, na co mają ochotę i wiedzą, że mogą wszystko. Spełniają marzenia, pokonują strach, wierzą w siebie. Mogą biegać mimo protezy nogi, umazać się w błocie w kostiumie księżniczki Disneya, pleść sobie nawzajem warkocze, ćwiczyć balet i śmiać się do rozpuku. Książka to fotograficzno-tekstowy pamiętnik z dziewczęcego dorastania, w którym autorka towarzyszy z aparatem swoim bohaterkom oraz cytuje ich wypowiedzi. Dobra lektura, jeśli chcesz pielęgnować swoją niezależność  i przypomnieć sobie, że nie ma się czego bać.

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, Anna Dziewit-Meller

To książka non-fiction z bajkową narracją. Jej narratorką jest Heńka Pustowójtówna, która wydobywa na światło dzienne zapomniane  już historie o wspaniałych kobietach i dziewczynkach, związanych z Polską. Czytelnikom przedstawia swoje koleżanki, dzięki czemu poznajemy na przykład postaci Izabeli Czartoryskiej i Krystyny Krahelskej. Bohaterki są nietuzinkowe – to między innymi pierwsza kobieta chirurg czy alpinistka albo dziesięciolatka, która zasiadła na tronie. Wszystkie mają upór, siłę i charakter, które mogą służyć za przykład, ale to kobiety, o których raczej – niestety – nie słyszy się w szkole. 

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”, Elena Favilli i Francesca Cavallo

To zbiór rysunkowych i pisarskich portretów, ujętych w bajkowy sposób, poświęcony kobietom, które zmieniły świat. Nie ma tu księżniczek, a jednak to bohaterki, które zasługują na prawdziwy diadem. Serena Williams, Frida Kahlo, Elżbieta I, Irena Sendlerowa i pozostałe dziewięćdziesiąt sześć bohaterek, które dokonały wielkich rzeczy i nie zważały na to, czy coś wypada. Udowadniają, że chodzenie własnymi ścieżkami ma sens, a buntowniczka brzmi dumnie. Nie bez powodu Geri Stengel z „Forbes” określiła tę książkę słowami: „Lektura obowiązkowa na stoliku nocnym każdej dziewczynki albo młodej kobiety”. To książka potrzebna i pożądana – świadczy o tym między innymi fakt, że została sfinansowana z crowdfundingu, a do jej wydania przyczynili się ludzie z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów z całego świata. 

„O gender i innych potworach” Magdalena Środa

Przy rodzinnym obiedzie znów pojawiają się teksty o „tym strasznym gender”? Czas oswoić tego potwora. Książka Magdaleny Środy jest łatwa i przyjemna, chociaż opowiada o wcale nie takiej prostej dla wielu osób rzeczy. Gender przedstawiony jest tutaj jako legendarna bestia, która żyje hen hen, za górami, za lasami… Nikt do końca nie wie jak wygląda i czy rzeczywiście jest prawdziwa. W lekturze aż roi się od dziecięcych pytań, na które odpowiedzi udziela narratorka i krok po kroku wszystkim zainteresowanym udaje się dojść do konkluzji. Czy trzeba bać się gender jak smoka? Jak zrozumieć zmiany współczesnego świata? I jakie mity narosły wokół całej sprawy? Cóż, żeby się dowiedzieć, trzeba to przeczytać! 

Nasze zestawienie kończymy na czterech wybranych przez nas książkach, ale bacznie obserwujemy rynek księgarski i liczymy, że podobnych pozycji niedługo będzie znacznie więcej. :) Udanej lektury!

Higiena intymna dla świadomych kobiet