Dziewczyńska biblioteczka

Czas czytania: 4 min

Dziewczyńska, bo tworzona przez kobiety, dla kobiet i o kobietach. Nierzadko trudna, bo opowiadająca o problemach, z którymi muszą się zmagać, ale też coraz bardziej odważna i postępowa. Biblioteczka, w której znajdują się różnorodne tytuły – różnorodne zarówno pod względem formy, czasu powstania, jak i wartości literackiej. Prezentujemy Wam 7 książek, które każda kobieta powinna przeczytać, a następnie uroczyście ułożyć na najwyższej półce.

1. „Mężczyźni objaśniają mi świat”

O tym zbiorze tekstów pisaliśmy już w innym artykule, przedstawiając jej autorkę, amerykańską feministkę i historyczkę, Rebeccę Solnit. Ta niepozorna, niewielka książka jest zdecydowanie pozycją nr 1 wśród naszych znajomych. Racjonalna, oparta na osobistych doświadczeniach pisarki oraz danych pochodzących z pewnych źródeł, dostarcza twardych argumentów w dyskusji z tymi, którzy odmawiają słuszności trzeciej fali feminizmu.

2. „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji”

Nie przebierając w słowach, nie stroniąc od ironii i dowcipu, Diane Ducret pokazuje nam, jak przez całe wieki rządził (i nadal rządzi!) nami męski strach przed „tym, co na dole ma kobieta”. Naszym zdaniem „Zakazane ciało…” to książka, którą powinno się czytać wspólnie z partnerem. Oboje będziecie bawić się świetnie! I równie mocno nie dowierzać, że pewne „opinie” na temat kobiecego ciała naprawdę istniały i, co więcej, nigdy nie przestały oddziaływać na społeczeństwo.

3. „Istota"

Zbiorowa praca Agaty „Endo” Nowickiej, współautorki scenariusza i jednej z autorek rysunków, Aleksandry Hirszfeld (scenariusz) oraz kilku innych wspaniałych rysowniczek. „Istota” to ewenement na polskim rynku wydawniczym – jest pierwszą erotyczną powieścią graficzną obrazującą kobiece podejście do seksualności. Komiks jest obecnie niezwykle trudno (jeśli w ogóle) dostępny w księgarniach. Ale od czego ma się koleżanki! Któraś na pewno chętnie go Ci pożyczy.

4. „Druga płeć”

W naszej dziewczyńskiej bibliotece nie może zabraknąć jednej z najważniejszych publikacji feministycznych, wydanej w 1949 roku. „Druga płeć” Simone de Beauvoir to traktat na temat sytuacji kobiet w czasach bliskich jego autorce, dlatego lektura ta nie należy do najłatwiejszych, również pod względem językowym. Jednak podczas czytania najbardziej uderzające jest to, że pod pewnymi względami, i mamy na myśli kwestie związane z mentalnością, tak niewiele się od owych czasów zmieniło.

5. „Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat”

Tytuł mówi sam za siebie, więc dodamy tylko, że na naszym blogu również znajdziesz kilka tekstów poświęconych wspaniałym kobietom :) Dziekujemy Rachel Swaby za inspirację!

6. „Monologi waginy”

Książka, przełożona na ponad 20 języków, powstała na podstawie sztuki teatralnej z 1996 roku. Jej autorką jest Eve Ensler, która przeprowadziła i spisała rozmowy z ponad 200 kobietami z całego świata, w szczery sposób opowiadającymi o własnym postrzeganiu kobiecości i seksualności. „Monologi waginy”, wystawiane najpierw jako monodram na nowojorskim Broadwayu, a następnie w ponad 30 innych krajach, zapoczątkowały również ruch przeciwko przemocy wobec kobiet, noszący nazwę V-Day.

7. „Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy”

Pokusiliśmy się o dodanie do naszej listy jednego z „typowych bestsellerów”, którego okładka przewinęła się przez wiele feministycznych instagramowych kont. Nie bez powodu. Ta żartobliwa i jednocześnie merytoryczna książka ma szansę spodobać się również Tobie. Jessica Bennet dzieli się historiami z życia członkiń tytułowego klubu, które uzupełnia o rzetelne dane na temat nierówności między kobietami i mężczyznami, skupiając się na gruncie zawodowym.

Mamy nadzieję, że Ty z kolei dołączysz do naszego dziewczyńskiego czytelniczego klubu, bo książek, które chcielibyśmy Ci polecić, jest znacznie więcej. Jesteśmy ciekawi, od której zaczniesz!

Tekst: Klaudia Żark
Ilustracja: Jarek Danilenko

Higiena intymna dla świadomych kobiet