Dokumenty o silnych kobietach, które obejrzysz na Netfliksie

Czas czytania: 3 min

Głodna filmów na długie, jesienno-zimowe wieczory? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę pięciu dokumentów o niesamowitych i silnych kobietach, które nas inspirują. Przygotuj koc oraz herbatę i… po prostu włącz Netfliksa. :) 

„What Happened, Miss Simone?”

 

 

Eunice Kathleen Waymon była piekielnie utalentowanym dzieckiem. Wszystko wskazuje na to, że lata szlifowania diamentu się opłacą i zostanie pierwszą czarnoskórą pianistką klasyczną. Niestety, musi przerwać naukę w prestiżowej Juilliard School of Music i nie dostaje się na inny kurs, przez co… zaczyna grać w klubach nocnych. Początkowe niepowodzenie okazuje się tak naprawdę zalążkiem wielkiego sukcesu. Eunice przyjmuje pseudonim i staje się Niną Simone, a jej kariera nabiera zawrotnego tempa. Wirtuozeria w połączeniu z niesamowitym wokalem i charyzmą sprawiają, że koncerty Simone są prawdziwym widowiskiem. Na scenie jest nieprzewidywalna.

Film pozwala lepiej zrozumieć wykonawczynię hitu „Don’t Let Me Be Misunderstood”, bo poza karierą opowiada też m.in. o jej walce z uprzedzeniami, podejściu do postrzegania płci i koloru skóry oraz radzeniu sobie ze wzlotami i upadkami. 

 

„Joan Didion: The Center Will Not Hold”

 

 

Film o życiu jednej z najważniejszych amerykańskich pisarek i dziennikarek, Joan Didion. Pokazuje nie tylko jej pierwsze literackie próby, pracę dla „Vogue’a” i kształtowanie nurtu „nowego dziennikarstwa”, ale też życie prywatne, które wywarło ogromny wpływ na jej twórczość. To właśnie przez osobiste tragedie – śmierć męża i ciężką chorobę dorosłej córki powstała jedna z jej najsłynniejszych książek, „Rok magicznego myślenia”, w której Didion radzi sobie z żałobą. 

Dokument jest przeszyty smutkiem i bardzo kameralny. Warto go obejrzeć nawet jeśli nie znasz twórczości Didion i kojarzysz jedynie jako starszą panią z kampanii Celine z 2015. 

 

„Franca: Chaos and Creation”

 

 

Franca Sozzani ma 28 lat, gdy obejmuje stanowisko naczelnej włoskiej edycji „Vogue’a”. Za jej sprawą zmienia się wszystko – trzyma rękę na pulsie, chętnie wprowadza innowacje, porusza na łamach magazynu trudne tematy, takie jak rasizm, przemoc, polityka. Media nazywały ją wizjonerką.

Jak wyglądało życie i droga na szczyt słynnej Włoszki, która była jedną z redaktorek o najdłuższym stażu pracy na czele Biblii Mody i jej droga na szczyt? I dlaczego nie pozwalała na bezmyślność oraz świadomie prowokowała świat mody? Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanek „Vogue’a”. 

 

„Queen Mimi”

 

 

 

 

Marie Haist, lub po prostu Mimi, jest bezdomną, która pomieszkuje w publicznej pralni w Santa Monica. I na tym właściwie mogłaby się skończyć opowieść, gdyby nie to, że kobieta nie jest zwykłą postacią. Przyjaźni się ze sławnymi ludźmi (pojawiła się nawet na ściance!), takimi jak Zach Galifianakis i Renée Zellweger, pomaga innym i uczy sztuki szczęścia. W L.A. zakochaną w różu Mimi znają wszyscy. 

Trafiła na ulicę w wieku 50 lat, kiedy rozeszła się z mężem, ale wydaje się lubić swoje obecne życie. Jak przyznaje sama, stara się być szczęśliwa każdego dnia i nie pozwala sobie na depresję. Wzruszający dokument o pozytywnym podejściu do życia i pięknie, które nie zawsze jest oczywiste. 

 

„Gaga: Five Foot Two”

 

 

W tym filmie nie znajdziesz archiwalnych nagrań i opowieści o spełnianiu amerykańskiego snu o karierze. Dlatego właśnie to dokument o Lady Gadze, a nie Stefani Germanotcie – mówi dorastaniu gwiazdy i przekształcaniu się w dojrzałą kobietę. Wokalistka przyznaje w nim np., że zawsze myślała o sobie, że brakuje jej talentu, urody i inteligencji. Opowiada też o zmaganiach z fibromialgią, rzadką chorobą reumatyczną, która zmusiła ją do odwołania trasy koncertowej.

Kim tak naprawdę jest ta ekscentryczna gwiazda, ikona mody, wspaniała artystka? Odpowiedź znajdziesz w tym filmie o dojrzewaniu, próbie samoakceptacji i tym, jak nie zwariować, gdy o szaleństwo nie trudno. 

My obejrzeliśmy wszystkie i to samo polecamy Tobie! Może któryś z nich szczególnie Cię zainspiruje? :)

Higiena intymna dla świadomych kobiet