Diagnoza: endometrioza #mensTRUEacja

Czas czytania: 3 min

Nawiązując do tytułu: o taką diagnozę wcale nie jest łatwo. O odpowiednie leczenie – jeszcze trudniej. Współczesna medycyna nie potrafi uwolnić się od schematów kulturowych, za którymi stoją patriarchalne poglądy i zwyczajna ignorancja. Stygmatyzacja kobiet odbywa się zatem również na poziomie badań klinicznych. Czy to nie straszne, że stereotypy, rubaszne żarty są w stanie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu kobiet i dziewcząt?

Są tacy, którzy powiedzą, że jeśli narzekasz na bolesne okresy i dotkliwy PMS, zapewne jesteś histeryczką – reagujesz na „babskie sprawy” przesadnie, z wyuczoną teatralnością. Od czasu do czasu słyszysz dowcip o tym, że „coś krwawi przez 7 dni i nie umiera”. Innym razem ktoś krzywi się w Twojej obecności na samo brzmienie słowa „menstruacja", bo to takie nietaktowne i odpychające. A potem, w skrajnych przypadkach, staje się ona tematem tabu również w świecie nauki, uniemożliwiając diagnozowanie i leczenie, na przykład endometriozy. Właśnie dlatego tak mało wiemy na jej temat. Ale tym, co wiemy, dzielimy się z Tobą.

Czym jest endometrioza?

Chorobą, podczas której komórki przypominające jednostki budulcowe wyściełające macicę kobiety, można znaleźć w całej miednicy. Zdarzają się również przypadki, w których wspomniane komórki pojawiają się w narządach wewnętrznych znacznie oddalonych od macicy, takich jak płuca czy mózg. Jest to przyczyną reakcji zapalnej w organizmie.

Ilu kobiet dotyczy?

Mimo że enigmatyczna, endometrioza nie jest rzadką chorobą. Cierpi na nią 1 na 10 kobiet, czyli aż 176 milionów kobiet na całym świecie! Prawdopodobnie masz w swoim otoczeniu koleżankę lub koleżanki, których dotyczy ten problem. Kiedy następnym razem będą narzekać na nieznośny ból menstruacyjny, udziel im wskazówek.

Jakie są jej objawy?

Najczęściej towarzyszy jej przeszywający ból, który umiejscawia się w różnych częściach miednicy oraz długie, bardzo obfite krwawienia prowadzące do zbyt dużej utraty krwi i anemii. Endometrioza ma również związek z różnorodnymi dysfunkcjami narządów wewnętrznych. Wraz z nią mogą pojawić się mięśniaki, śródmiąższowe zapalenie pęcherza, adenomioza, PCOS (zespół policystycznych jajników) i dysfunkcja dna miednicy. Oprócz tego utrudnia zajście w ciążę.

Co ją wywołuje?

Nie do końca wiadomo. Jedna z teorii głosi, że endo powstaje już w łonie matki. To tam, na etapie rozwoju płodowego, część komórek, która powinna trafić na ścianki macicy, wędruje na przykład do pęcherza lub płuc. Komórki te zostają „włączone” wraz z pojawieniem się miesiączki. Część lekarzy prowadzi badania mające udowodnić, że endometrioza jest wynikiem działania substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, które są obecne w wodzie, pożywieniu i przedmiotach codziennego użytku. Póki co jednak kwestia przyczyn endometriozy pozostaje nierozstrzygnięta. Potrzebujemy odpowiednich specjalistów i środków, by prowadzić dalsze badania.

Jak się jej pozbyć?

Najbardziej skuteczne okazują się rozwiązania chirurgiczne: gdy jest to możliwe, endo się wycina. Problem może jednak wrócić, a wtedy konieczne będzie wykonanie drugiego zabiegu. Inną metodą jest zarządzanie objawami endometriozy: wybór diety przeciwzapalnej, stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub antydepresantów, fizykoterapia, a nawet akupunktura. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, należy spróbować kilku metod jednocześnie.

Nie wszystkie krwawienia z pochwy są miesiączką. Niektóre z nich oznaczają poważne schorzenia. Dlatego, jeśli zauważyłaś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, nie wstydź się porozmawiać o nich ze swoim ginekologiem. Jeśli nie uzyskasz wyczerpującej odpowiedzi i nie zostaniesz starannie zbadana, udaj się do kolejnego lekarza. I kolejnego. I tak do skutku! To przecież truizm, ale Twoje zdrowie – nie uprzedzenia i błędne wyobrażenia – jest najważniejsze.

Higiena intymna dla świadomych kobiet